Одесса, ул. Торговая, 31

Чи правда, що слина захищає зуби від карієсу? І чи може «якість» слини відрізнятись у різних людей?

Чи правда, що слина захищає зуби від карієсу? І чи може «якість» слини відрізнятись у різних людей?

Коротко

Слина справді має ряд корисних властивостей, які сприяють профілактиці не тільки карієсу, а й багатьох інших захворювань ротової порожнини — наприклад, гінгівіту, пародонтиту та різних інфекцій. У різних людей захисний потенціал слини може бути більш менш потужним. Істотну роль у цьому відіграють вік, особливості харчування, хронічні захворювання та прийом лікарських засобів. Причини та лікування тягучості слини читайте у цій статті https://led-style.com.ua/?p=37947.

Детально

Функції слини не вичерпуються первинною переробкою їжі. Вона ще забезпечує основний захист ротової порожнини:

Очищає зуби та слизову оболонку від залишків їжі та продуктів життєдіяльності мікробів.

Зволожує ротову порожнину. Слизова оболонка не пересихає і не покривається тріщинами.

Перешкоджає зростанню патогенних бактерій. До складу слини входить фермент лізоцим, який чинить бактерицидну дію.

Прискорює загоєння подряпин, порізів та інших ушкоджень слизової оболонки. Цю функцію беруть на себе антибактеріальні компоненти, що містяться в слині, а також пептиди, які мають ранозагоювальні властивості.

Підтримує оптимальний кислотно-лужний баланс у роті. Відразу після їди рівень кислотності (рН) у роті зростає. В результаті з емалі зубів починають вимиватися іони кальцію, фосфору та фтору – вона розм’якшується, і ризики її руйнування зростають. Слина має буферні властивості, які дозволяють нейтралізувати кислоти і луги в роті і таким чином захищати зуби від руйнувань.

Живить емаль зубів, як кров живить тіло. Ті запаси мінералів, які зуби втрачають через зміни рівня рН у роті, знову надходять у них зі слини. У нормі обидва ці процеси врівноважують один одного. Але якщо баланс порушується (вимивання мінералів починає відбуватися швидше, ніж їхнє поповнення), розвивається карієс.

Те, наскільки успішно слина справляється зі своїми обов’язками, залежить від багатьох факторів. Зокрема, на її захисні функції можуть вплинути:

Вік. З роками активність слинних залоз знижується і слина починає вироблятися у меншій кількості. Крім того, у ній суттєво зростає концентрація кальцію, що вже зовсім не корисно для зубів. Надлишок кальцію сприяє затвердінню (мінералізації) нальоту на зубах та його перетворенню на зубний камінь. Все це підвищує ризики розвитку карієсу та хвороб ясен у літніх людей.

Чи правда, що слина захищає зуби від карієсу? І чи може «якість» слини відрізнятись у різних людей?

Деякі захворювання. Наприклад, при зневодненні організму, синдромі Шегрена, ушкодженні слинних залоз спостерігається зниження вироблення слини – порожнина рота практично залишається без захисту. При цукровому діабеті у слині різко зростає вміст глюкози, яка є їжею для патогенних бактерій. Тому діабетики частіше страждають від кандидозу порожнини рота, карієсу та запалення ясен.

Куріння. Дослідження показали, що у слині курців підвищено концентрації роданідів, нітритів та нітратів. Взаємодіючи з тютюновим димом, ці компоненти утворюють нітрозосполуки, які виявляють канцерогенні властивості. Це частково пояснює вищу захворюваність на рак порожнини рота серед курців. При тривалому курінні в роті також атрофуються дрібні слинні залози, що веде до зниження вироблення слини.

Прийом лікарських засобів. Деякі препарати (наприклад, діуретики) можуть змінювати хімічний склад слини, інші (антидепресанти, антигіпертензивні засоби) знижувати її утворення, треті (препарати для лікування шизофренії, судом) посилювати. Перші два побічні ефекти погано відбиваються на здоров’я порожнини рота.

Характер харчування. Надлишок вуглеводів (насолод, борошняних виробів) в раціоні веде до зниження рН слини, тобто середовище в роті стає більш кислим. Це підвищує ризики руйнування емалі та розвитку карієсу.

“Що робити, якщо слини не вистачає і я постійно відчуваю сухість у роті?”

Потрібно з’ясувати причину проблеми. Для цього краще спочатку звернутися до лікаря-терапевта. Найчастіше сухість у роті пов’язана з прийомом певних лікарських засобів або розвитком якихось захворювань (насамперед синдрому Шегрена та цукрового діабету). Якщо встановити точну причину не вдається або усунути її неможливо (наприклад, ліки, які ви приймаєте, нічим не можна замінити), зверніться по допомогу до стоматолога. Він дасть рекомендації, як зменшити ризики для здоров’я порожнини рота і допоможе підібрати спеціальні засоби для догляду за зубами (пасту та ополіскувачі зі штучною слиною).

Для зменшення дискомфортних відчуттів намагайтеся частіше полоскати рот простою водою або розсмоктуйте льодяники без цукру (вони стимулюють вироблення слини).

“А якщо слини утворюється занадто багато?”

Порядок дій той самий: почніть із відвідування терапевта. Надмірне утворення слини також може бути побічним ефектом деяких лікарських засобів, наслідком гіперактивності однієї або декількох слинних залоз або проявом деяких захворювань (зокрема хвороби Паркінсона, ГЕРХ, бічного аміотрофічного склерозу, сказу, отруєння т ‘яжкими металами).

Сама по собі гіперсалівація не загрожує здоров’ю, але може спричиняти сильний дискомфорт пацієнтові. Лікування підбирається з огляду на причину проблеми. Воно може включати медикаментозну терапію, ін’єкції ботокса в слинну залозу або операцію з видалення слинної залози.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *